Dans Kamera İstanbul Festivali

Dans Kamera İstanbul Festivali aydınlık, çağdaş ve laik bir Türkiye'de sanatın önemine inanan disiplinlerarası özgün yaratımı, doğayı, özgürlüğü, eşitliği, insanları ve hayvanları çok seven ve varolmak için hepsinin birbirinden ayrılmaz olduğuna inanan bir festivaldir.

Ülkemizde halen yeni ve gelişmekte olduğunu söyleyebileceğimiz alternatif bir alan, dans filmi, dans fotoğraflarının üretimi, teşviki, farkındalığı ve paylaşımına adanmış Dans Kamera İstanbul Festivali, bu sene dördüncü kez zengin arşivini yeniden sizlerle buluşturmaktan mutluluk duymaktadır.

Şu ana kadar 6 kıtadan dans video ve film tekniklerine ait birçok farklı yaklaşım ile dünyanın her köşesinden örnekler İstanbul'da Avrupa ve Anadolu Yakası'nda 2 ana mekan çatısı altında izlenebilecektir. Festival programındaki filmlerin birçoğu uluslararası seçkin ödüllere sahip olup, Türkiye'de sadece bu festival kapsamında sunulmaktadır. Dans Kamera İstanbul birçok uluslararası yabancı dans filmi festivalleri ile işbirliği yapmaktadır. Yurtdışından önemli yapıtları ülkemizde paylaşırken, Türkiye'deki sanatçıların işlerinin de işbirlikçi festivaller aracılığıyla dünyayla buluşmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Dans Kamera İstanbul Festivali'nin temel amacı; dans, koreografi, film, video, fotoğraf, görsel ve plastik sanatlar, müzik ve yaşama dair diğer tüm ilintili sanatsal ve bilimsel formların etkileşimini sağlayarak, profesyonel ve amatör dansçı koreograf film ve fotoğraf sanatçıları arasındaki tanışma ile paylaşım ortamını oluşturmaktır. Bu alanda farkındalık ve merak duygusu yaratarak, üretim ve araştırmaya teşvik etmek misyonumuzdur.

14 - 16 Kasım 2014 V. Dans Kamera İstanbul Festivali'nin birbirinden farklı coğrafi kültür ve sanatsal teknikle yaratılan yapıtların özellikle birçok sanatçının ufkunu açacağına dans, film ve fotoğraf sanatı takipçilerinin hem ruhlarını besleyeceğine hem de görsel doyum yaşatacağına gönülden inanıyoruz.

Yeni bir Dans Kamera İstanbul Festival'ini bizimle paylaştığınız için ekip olarak siz izleyicilerimize en içten teşekkürlerimizi sunarız. Hepimize aydınlık barış umut ve sanat dolu bir hayat dileğiyle, festivalimize hoşgeldiniz...

Keyifli seyirler !
Sevgi ve saygılarımızla,
Onur Topal – Sümer
Festival Yönetmeni ve Küratörü