SÖYLEŞİLER ve ATÖLYE ÇALIŞMALARI

ÖDÜLLÜ ALMAN YÖNETMEN LUTZ GREGOR İLE DANS FİLMİ ATÖLYESİ


Dans Kamera İstanbul 2009 Kapsamında ;

2 - 7 Kasım 2009 tarihleri arasında Tarihi Sümerbank Binası - Karaköy'de gerçekleştirilmesi planlanan ödüllü Alman yönetmen Lutz Gregor ile ''Physical Cinema''''Fiziksel Sinema'' adlı dans filmi üretimine yönelik teorik ve uygulmalı atölye çalışması için kayıtlar başlamıştır. Son kayıt tarihi 25 Ekim olup atölyenin gerçekleşmesi için en az 10 katılımcı olması gerekmektedir. – ‘’Fiziksel Sinema’’ adlı dans filmi üretimine yönelik teorik ve uygulmalı atölye çalışması için kayıtlar başlamıştır. Son basvuru 28 Ekim 2009’dur. Atölyenin gerçekleştirilmesi için en az 10 katılımcı gerekmekte olup, sanatçı hakkındaki detaylı bilgiye
www.lutz-gregor.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Atölye bedeli 220 TL öğrenci 190 TL’dir.
İletisim için onur.topalsumer@dancecamera-istanbul.org ‘dan irtibat kurabilirsiniz.

OSMAN ÜRPER İLE Dans Fotoğrafçılığı Atölyesi:

Dans Kamera İstanbul 2009 Kapsamında ;

Dans, farklı türleri ve zengin dünyasıyla hayatı imleyen bir sanat türü olmasının yanı sıra bir iletişim biçimi olarak da kabul edilmektedir. Bir gösteri sanatı olarak dansın kostüm, makyaj, dekor, hareket ve jest gibi görsel göstergelerle örüntülü dünyası başka sanat dallarıyla da yakın bir ilişki içerisinde olmasını sağlamaktadır. Bu alanlardan biri de hiç kuşkusuz ki fotoğraftır. Tıpkı dans sanatı gibi görselliğin ön planda olduğu fotoğraf, bir iletişim ve sanat aracı olarak dans ile yakın bir ilişki içerisindedir. Bu ilişki belki de diğer sanat alanlarından daha yakın bir yakınlıkta ve sıklıkta gerçekleşmektedir.

Dans ve Fotoğraf kendi içlerinde oldukça farklı teknikleri barındırmasına rağmen onları bu denli birleştiren ışık, kompozisyon ve illüzyon gibi ortak kavramlardan yararlanmalarıdır.

Dansı görüntülemek, figür ve hareketleri kaydetmek ilk çağlardan bu yana çok önemsenmektedir. Günümüzdeki üstün teknik ve teknolojik özellikleri fotoğrafın dans için farklı amaçlarda tanıtımı, belgelenmesi, arşivlenmesi kullanılması kadar, sahnenin büyülü dünyasından yaratıcı gözlerin yakaladığı çok özel bazı anlar da fotoğraf sanatı açısından değerli eserlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Bir uzmanlık alanı olarak kabul edilen dans fotoğrafçılığı, sanılanın aksine kendi içinde teknik zorlukların ve keskin kuralların olduğu, yaratıcılık ve beceri gerektiren zevkli bir alan olma özelliği taşımaktadır.

Dans Kamera İstanbul 2009 kapsamında gerçekleştirilecek fotoğraf atölyesi, dans fotoğrafçılığı alanında uzmanlaşmak isteyenlere yönelik teorik ve uygulama derslerinden oluşan bir program sunmaktadır. Dans fotoğrafçılığı konusunda uzmanlaşmış akademisyen ve fotoğrafçılardan oluşan atölye eğitmenleri gözetiminde gerçekleştirilecek uygulama çalışmaları ayrıca festivalin kapanış programı içerisinde de bir gösteri olarak izleyiciye sunulacaktır.

Atölye Programı:

31 Ekim 2009 Saat: 10:00-12:00 (Tarihi Sümerbank Binası- Karaköy)
Dans Fotoğrafçılığında Temel Yaklaşımlar
(Yrd.Doç.Dr. Osman ÜRPER Maltepe Üniversitesi)
Dans Fotoğrafçılığına yönelik temel teorik bilgilerin paylaşılacağı ve çok sayıda görsel örneklerle desteklenmiş ders kapsamında, dans- fotoğraf ilişkisi, dikkat edilmesi gerekli kurallar, dans fotoğrafçılığında süreçler, temel ilkeler ve yaklaşımlar anlatılacaktır.

31 Ekim 2009 13:30-15:30 (Tarihi Sümerbank Binası- Karaköy)
Dans Fotoğrafı Çekim Uygulaması:
Gönüllü dansçıların katılımlarıyla, Tarihi Sümerbank Binasında oluşturulan stüdyo koşulları içerisinde ve mekanın değişik bölümlerinde dans fotoğrafı çekim uygulamaları yapılacaktır. Çekim uygulamaları ayrıca festival programı içerisinde gerçekleştirilecek temsillerin provalarında da devam ettirilecektir.

8 Kasım 2009 13:00-15:00 (Tarihi Sümerbank Binası- Karaköy)
Dans Fotoğrafçılığında Çekim Sonrası İşlemler:
(Öğr.Gör. Recep Dönmez Maltepe Üniversitesi)
Çekim sonrasında fotoğrafların değerlendirilmesi ve kullanıma hazır hale getirilmesi için yapılacak müdahalelere yönelik önemli ipuçlarının paylaşılacağı bu seminerde, dijital ortamda fotoğraflara uygulanacak yeniden çerçeveleme, boyutlandırma, ton ve renk düzeltme, keskinlik artırma, rötüş, montaj, kolaj gibi tekniklerin uygulamasının yanı sıra portfolyo oluşturma ve sunum teknikleri anlatılacaktır.

15 Kasım 2009 19:00
Dans Fotoğrafçılığı Atölyesi Karma Fotoğraf Gösterisi
Atölye katılımcılarının festival kapsamında çektikleri fotoğraflardan oluşan bir gösteri hazırlanarak izleyicilerle paylaşılacaktır.

Atölye ye katılımcılarının dijital SLR kameraya sahip olmaları önerilmektedir.

Atölyeye kayıt için:

onur.topalsumer(at)dancecamera-istanbul.org adresinden veya 0533 233 49 77 numaralı telefondan başvurularınızı yaptırabilirisiniz.

Atölye katılım ücreti 100 TL Öğrenci 75 TL


PRODÜKTÖR MUZAFFER EVCİ İLE DANS FİLMİ ÇALIŞTAYI ''DANSI FİLME YAZMAK''

Dans Kamera İstanbul 2009 Kapsamında ;
prodüktör ve yönetmen Muzaffer Evci ile dans filmine dair oldukça zengin ve faydalı bir çalıştay gerçekleştirileceğini ilgilisiyle paylaşmak isterim. 1 Kasım Pazar günü Tarihi Sümerbank Binası'nda saat 10:00 ile 17:00 arasında kuramsal ve uygulamalı olarak iki bölümden oluşacak olan ''Dansı Filme Yazmak'' sürecine dair detaylı bilgi aşağıdadır.

Katılımcı sayı sınırı 12 olup katılmayı arzu eden arkadaşların CV'lerini muzafferevci@ yahoo.com adresine en geç 28 Ekim tarihine kadar göndermeleri önemle duyurulur.

Çalıştaya kayıt işlemleri için onur.topalsumer@dancecamera-istanbul.org 'dan irtibata geçilmesi gerekmektedir.

Çalıştay
Eğitmen: Muzaffer Evci

Dans Filmleri Gösterimi
Sunum: Muzaffer Evci (Prodüktör, TRT)
1-2 Mayıs 2006
DanceCameraİstanbul

Sait Sökmen Kuklacı Kukla (3’)
Modern Dans Topluluğu Adam (17’)
Renewal Aydın Teker (7’)
Demonoid Ali Mahmut Demirel (5’)
Kimlik ve Bir Düş Şafak Türkel (4’)


Dans filmi kavramı üzerine temel kavramlar ortaya konduktan sonra, dünyada dans filminin tarihsel gelişimi hakkında genel bilgiler verilecek. Türkiye 'de üretilmiş ilk dans filmlerinden bazı örnekler sergilenecek. Türkiye’de 2000’li yıllarda yeniden başlayan dans videolarının yapım süreçleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilip izleyiciler ile değerlendirme ve taştırmalar yapılacaktır.

Dansın filmle ilişki, kameranın icadıyla başlar. 20 yüzyıl boyunca dans ve film ilişkisi haber filmlerinden başlayarak Batı sinemasının ticari filmlerine, müzik videolarına dek uzanır. Özellikle 1970’lerden sonra sinemada ayrı bir tür olarak varolan dans filmi günümüzde önemli ve saygın bir alan olarak gelişimini sürdürmektedir.

Bir günlük çalıştayın kuramsal bölümünde dans filminin tanımı, tarihsel gelişimi, günümüzdeki örnekleri, Türkiye’deki dans filminin kısa tarihsel yolculuğu, dans filmlerinde öyküleme, çekim teknikleri, atmosfer yaratma, koreograf-yönetmen işbirliği vb. konulara yer verilecektir. Uygulama kısmında ise katılımcıların işbirliği ile kısa bir dans filminin sinematografisinin oluşturulması, mekan seçimi, koreografinin mekana uyumlanması, çekimlerin yapılması ve görüntülerin değerlendirmesi aşamaları yer alacaktır.

Seminer saatleri:
10:00-12:30 Kuramsal
14:00-17:00 Uygulama

Katılımcı sayısı 12 kişi ile sınırlıdır. Katılımcıların varsa video kameralarını ve video çekebilen fotoğraf makinelerini getirmeleri rica olunur.

Katılım ücreti: 40 TL (Öğrenci 30 TL)

ÜCRETSİZ ATÖLYELER:

  • Amerikalı ödüllü koreograf, dansçı ve akademisyen Loretta Livingston ile modern dans atölyesi

  • Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Toplulugu dansçısı, koreograf ve eğitmen Deniz Alp ile 9 Kasım 2009 tarihinde modern dans atölyesi

  • 30 Ekim 2009, Ülkemizdeki dans filmlerine dair yeni üretimleri paylaşacağımız ''Türkiye'den Genç Örnekler'' adlı film gösterimlerinde, aramızda bulunack olan film sahipleri ile gösterim sonrası soru-cevap şeklinde kısa söyleşiler gercekleşecektir.

  • 8 Kasım 2009, Saat 14:00'de Tarihi Sümerbank Binası - Karaköy'de, video sanatçısı ve yönetmen Şafak Türkel'in kendi yapımlarından örnekler sunacağı gösterim sonrasında soru-cevap ve karşılıklı söyleşi gerçekleşecektir.

  • M.D.T. Dans sanatçısı ve eğitmen Deniz Alp ile Modern Dans Teknik Atölyesi gerçekleşecektir. Tarih ve mekan konusunda detaylı bilgi çok yakında paylaşılacktır.

  • 2-7 Kasım Lutz Gregor atölyesinin devamına ; Atölye katılım koşulları ve detaylara dair lütfen bizimle iletişime geçiniz. Son başvuru 25 Ekim 2009'dur.