ATÖLYE ÇALIŞMASI

‘’DANSI FİLME YAZMAK’’

Çalıştay
Eğitmen: Muzaffer Evci

Dansın filmle ilişki, kameranın icadıyla başlar. 20 yüzyıl boyunca dans ve film ilişkisi haber filmlerinden başlayarak Batı sinemasının ticari filmlerine, müzik videolarına dek uzanır. Özellikle 1970’lerden sonra sinemada ayrı bir tür olarak varolan dans filmi günümüzde önemli ve saygın bir alan olarak gelişimini sürdürmektedir.

Bir günlük çalıştayın kuramsal bölümünde dans filminin tanımı, tarihsel gelişimi, günümüzdeki örnekleri, Türkiye’deki dans filminin kısa tarihsel yolculuğu, dans filmlerinde öyküleme, çekim teknikleri, atmosfer yaratma, koreograf-yönetmen işbirliği vb. konulara yer verilecektir. Uygulama kısmında ise katılımcıların işbirliği ile kısa bir dans filminin sinematografisinin oluşturulması, mekan seçimi, koreografinin mekana uyumlanması, çekimlerin yapılması ve görüntülerin değerlendirmesi aşamaları yer alacaktır.

Seminer saatleri:
10:00-12:30  Kuramsal
14:00-17:00  Uygulama

Katılımcı sayısı 12 kişi ile sınırlıdır. Katılımcıların varsa video kameralarını ve video çekebilen fotoğraf makinelerini getirmeleri rica olunur.

Katılım ücreti: 40 TL  (Öğrenci 30 TL) 

Ödüllü yönetmen LUTZ GREGOR ile ‘’Physical Cinema’http://www.lutz-gregor.com/

Katılım koşulları ve detaylar için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

  • Fotoğraf Sanatçısı ve akademisyen OSMAN ÜRPER ile teorik ve pratik dans fotoğrafçılığı çalıştayı… Detaylar çok yakında…
  • Ödüllü koreograf LORETTA LIVINGSTON ile modern dans teknik atölyesi… Detaylar çok yakında…
  • Senarist ve Yönetmen HAKAN HAKSUN ve Görüntü yönetmeni VOLKAN KOCATÜRK ile söyleşi ve atölye çalışması…Detaylar çok yakında…
  • Yönetmen ve videograf ŞAFAK TÜRKEL ile söyleşi
  • Fiziksel Tiyatro ‘’Subvoid’’ – Funkoma ekibi ile gösterim sonrası söyleşisi