ÖDÜLLÜ KOREOGRAF LORETTA LIVINGSTON ile MULTİMEDYA DANS PROJESİ "SURFACE"
Türk ve Amerikalı sanatçılarla tarihi mekana özel ortak proje prömiyeri

SURFACE Amerikalı koreograf Loretta Livingston’un 2009 Dans Kamera İstanbul Festivali için hazırladığı özel olarak dans ve video performans etkinliğidir. Son beş yıldır Türkiye, Singapur, Kore ve Los Angeles’da Livingston’un video-footage çekim tekniğini kullanarak, Amerikalı video sanatçısı Kara Miller su yoluyla insanları ve kültürü bağlayan çok katmanlı imgeler üretmektedir. Koreograf Livingston performansa bir ritüel olarak yaklaşır, ve tekrarlayan hareketlerle su kaseleri gibi elle tutulur objelerin manipulasyonunu günlük alışkanlıklarla sembolik olaylar arasında bağıntılar kurmak için kullanır. Bu yeni projenin prömiyerinde profesyonel çağdaş Türk dansçılarla, Amerikan dansçı Melanie A. King’e yer verilmektedir. Müzik çan, zil, Budist tınılar, Taiko davulları ve elektronik dokulardan bir kolajdır ve performansçılarla izleyiciyi uyanıklık ve farkındalığın farklı hallerine yönlendirir.

SANATÇILAR HAKKINDA

- Loretta Livingston Los Angeles’da yaşayan bir çağdaş dans koreografıdır. Şu an Amerika’da dans projeleri yürütmenin yanı sıra Seul, Kore ve Singapur ile uluslararası işbirliklerine imza atmışdır. Sahne ve kent planlı mekan performansları için çoğunlukla video projeksiyonu ve canlı müzik eşliğinde dans performansları hazırlamaktadır. Bir sanatçı olarak süregelen araştırması insan olmanın ne anlama geldiğini sorgular ve hareketli mekanlarda insanlığı açıklar. Modern dansın yanı sıra yoga,Tai Chi, Zen Budizm ve dövüş sanatlarıyla ilgilenmektedir.  
- Melanie A. King lisansını Performans Sanatları, yüksek lisansını ise Dans üzerine tamamlamış bir Amerikalı dansçı/koreograftır. Dans ve görsel sanatlar arasındaki bağlantılarla ilgilenir. Şu an Güney Kaliforniya’da yaşayan sanatçı, performans ve koreografi projelerinin yanı sıra, pilates eğitmenidir ve lise ve üniversite seviyesinde modern dans ve bale dersleri vermektedir. 
- Kara Miller performans bağlamında devinim ve imgenin kesişimiyle ilgilenen Kaliforniya’lı bir dans ve medya sanatçısıdır. Performans ve koreografi geçmişi olan sanatçı, şu an dans ve tiyatro için film ve video projeksiyon tasarımları yapmaktadır. Geçtiğimiz beş yılda uluslararası projelere imza atmış, Sri Lanka, Meksika, Çek Cumhuriyeti ve Çin’de belgeseller hazırlamıştır.

Yerler sınırlı sayıdadır.
Biletler: Biletix, DADA Sports & Arts Cafe Bar ve performans günü Tarihi Sümerbank Binası - Karaköy'den temin edilebilir.