ORTA DOĞU'DAN ÖRNEKLER ve Transit Festival Seçkisi

DAMAGE / HASAR

Flemenko eşliğinde dansçısız (!) Gazze için; şiddet hakkında çok kısa bir film. “Üzgün portakalların yurdu” (Ghassan Kanafani)

Yönetmen, Kurgu ve Koreograf: Rania Stephen
Performans: Flamenko Dansı - Carmen Amaya
Müzik: Soleares
Yapımcı: Christine Tohme
Yapım Şirketi: Ashkal Lebanon
Ülke: Lübnan
Yıl: 2009
Süre: 2’

PANASIM / PANASİM

İlk bölümde iki dansçı çöldedir, yüksek bir açıdan yapılan çekimle aydaymış gibi görünürler. İkinci bölümde görürüz ki aslında sadece çölde tek bir ışık altında yere uzanmışlardır.
Daha sonra ayağa kalkarlar ve hem ışık hem de ay ışığı altında bir süreç başlar. İlk bölümde sadece minimalistik çöl sesleri vardır ve ikinci bölümde müzik başlar. Kalabalık bir grubun gelmesi ile iki dansçı da onlarla birlikte gözden kaybolur.

Yönetmen: Yonit Yudelevich
Kurgu: Dana Wegman
Koreograf ve Dansçılar: Yonit Yudelevich Liat Levanon
Müzik: Shubert
Yapımcı: Asaf Shiran
Yapım Şirketi: Utopia
Ülke: İsrail
Yıl: 2008
Süre: 7’
Katıldığı Festivaller: Zirat Mahol, İsrail

UNTITLED / İSİMSİZ

Polonyalı ses sanatçısı ve şair Wojciech Bakowski, bir kaç hafta önce ilk olarak duyduğu İbranice dilinde dinlediği İncil hikayesi “Babil Kulesi” hikayesini kullanmaktadır. Sesi çerçeveyi bir uçtan öbür uca suyun üzerinde geçmek için çabalayan Polonyalı dansçı ve koreograf Anita Wach’a eşlik eder. Her ikisi de bilinen yeteneklerini bilmedikleri bir alanda kullanarak yeni bir açılım yapmaya çalışır. Bu dans videosu Polonya Art Station Vakfı ve İsrail Vdance festivalinin ortak laboratuar çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu laboratuarda video, film ve dans gibi değişik ortamlarla çalışan sanatçıların video dans formu üzerine ortak çalışması amaçlanmıştır. Bu süre zarfında sanatçıların farklı dillerinin ve sanat dallarının  ortaya çıkardığı uzaklaşma sorununun yarattığı  iletişim en önemli zorluk olarak ortaya çıkmıştır. 
Yönetmen ve Kurgu: Thalia Hoffman
Koreograf ve Dansçılar: Anita Wach
Müzik: Wojciech Bakowski
Yapımcı: Art Station Foundation
Yapım Şirketi: VDance Festival
Ülke: İsrail
Yıl: 2008
Süre: 3’ 2”