Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan Örnekler II

SNEW

Snew dil üzerinden henüz somutlaşmamış bağlantıları önerir: Güncel medyaya doymuş bir dünyada bilgiler arasındaki küçük alanlarda oluşan hayatlara ve yaşamımıza odaklanır.

Yönetmen: Jody Oberfelder, David Lachman
Koreograf: Jody Oberfelder
Müzik: Will Arnold
Performansçılar: Luke Gutgsell, Elise Knudson, Rebekah Morin ve Jody Oberfelder
Yaoım Şirketi: C with a Circle Productions
Ülke: A.B.D.
Yıl: 2008
Süre: 3’
Katıldığı Festival: ‘’Move the Frame Festivali’’

 

‘’Padam Vazhi’’: The Path is Hidden’’   
                                                                               
Klasik Hint dans formu olan ‘’Bharatanatyam’’ ruhani ifade gücünün yansıtımıdır ve de izleyiciye yüz dönük olarak sergilenir. Bu formu tam anlamıyla incelemek için performansçı Ranee Ramaswamy ve yönetmen Robert & Caitlin Hammel genel perspektif ve görseli kaybetmeden forma, yakın ve özel kamera açılarıyla yaklaşmayı tercih etmişlerdir.  Eseri farklı açılardan kaydaalırken bir yandan da ‘’triptych grafik tasarımı’’ tekniği uygulanmış ve tapınak kemerleriyle çerçevelenerek stilize edilmiştir. Tamil temelli R. Ramaswamy tarafından çevrilen orijinal şarkı sözlerinin görsel olarak dekore edilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Bu solo eser, dokunulmaz bir kişi ve Tanrı Shiva’yı görmüş olan, Nandanar’ın Hindu tapınağına girişine izin verilmesi için yalvarış hikayesini anlatmaktadır.

Yönetmen: Robert & Caitlin Hammel
Koreograf: guru Padmabushan Ms. Alarmel Valli
Müzik: Gopalakrishna Bharathi
Performansçı-Dansçı: Ranee Ramaswamy
Yapım Şirketi: Hammel / Ramaswamy
Kurgu: Caitlin Hammel 
Ülke: A.B.D.
Yıl: 2009
Süre: 10’

 

ON THE EDGE / SINIRDA

Temmuz 2008‘de bir grup Los Angeles’lı 52 millik Los Angeles nehri’ni kano ile geçmek ve nehrin buna uygun olduğunu kanıtlamak üzere projeye başlarlar. 26’sı gecesi hem nehir hem de bu yeni gezinti için bir araya gelmiş 3 grup dansçı ile karşılaşırlar. Bu film onların karşılaşmalarını anlatır. Thea cinsel saldırı hakkında eğitici bir araç olması için Amerika’daki göçmen gruplara hedeflenmiş 6 farklı dilde 6 film yönetti, ve ortak senaryosunu yazdı.  Çeşitli burslar ve ödüller kazandı.

Yönetmen: Thea Lucia Mercuffer ve Joel Shapiro
Koreograf: Ekip ortaklaşması
Müzik: Coma - Apocalyptica
Performansçılar: Jesse Hume, Yvonne Papanek, Swing Brazil, Los Angeles Çamur insanları (LA Mudpeople)
Yapımcı: Heather Louise Parker, Michael Kuehnert, Thea Lucia Mercouffer
Yapım Şirketi: Magic Pebble Media
Ülke: A.B.D.
Yıl: 2008
Süre: 6’

DISREPAIR / HARAP

Harap yalıtımın, parçalanmanın ve işlevsizlikten doğan işlevlerin bulunduğu ve keşfedildiği bir araştırma ve izolasyonun üzerine bir incelemedir. Greg Catellier Atlanta’da çalışmalarını sürdüren bir koreograf, eğitmen ve Emory Üniversitesi, Dans Bölümü’nün ışık tasarımcısı ve modern dans eğitmenidir.Jeff Curtis 9 yıldır kamera için dans üretiyor ve Avrupa, Afrika, Güney Amerika ve Kuzey Amerika bölgelerinde çalışmaları çeşitli etkinliklerde gösterime girdi.

Yönetmen ve Kurgu: Jeff Curtis
Koreograf ve Dansçı: Greg Catellier
Müzik: Kendall Simpson
Yapım: Washington Üniversitesi
Ülke: A.B.D.
Yıl: 2008
Süre: 10’12’’
Katıldığı Festivaller ve Ödüller: En iyi kısa film ödülü, ‘’Gallery 1078’’, A.D.F. 2008 ‘’Dancing for Camera’’ ve diğerleri

OF THE HEART 

Yönetmen Douglas Rosenberg; EMMY Ödülü’ne aday gösterilmiş ve de ‘’Phelan Art Award - Video’’ ödülünü kazanmıştır. ‘’Of the Heart’’ güz aylarında hafif esen rüzgar eşliğinde kamera için özel olarak tasarlanmış bir huzurlu ve hareketli bir düettir. D. Dorfman ve L. Race’in zengin metaforlu performansı dürüst, duygulu, bağlılığa ve tutkuya dair hareket düetidir.

Yönetmen: Douglas Rosenberd ve Allen Kaeja
Kurgu: Douglas Rosenberd
Koreograf ve Dansçılar: David Dorfman ve Lisa Race
Müzik: Arvo Paart
Yapım Şirketi: ArtWorks Video
Ülke: A.B.D.
Yıl: 2007
Süre: 6’

HOLDING THIS FOR YOU / BUNU SENİN İÇİN TUTUYORUM

Güzel ve etkileyici bir dans filmi. Psikoloji ile beslenen film üstüne düşünülmüş sinematografisi ve girift senaryosu ile sizi hareketin içine hapsetmekte. Kahramanı görünmeyen bir güç tarafından riskli bir şekilde kendinden geçirilmiş bir halde görüyoruz.  Hayalet benzeri bir imajla beyaz giyinmiş olan bir kadının kırmızı bir koridor misali alandaki mücadelesi. Görünmez bir güce sahip binlerce canlandırılmış anahtar ile zengileştirilmiş ve muhteşem yaylı çalgılar eşliğinde güçlü ve sürükleyici bir filmdir.

Yönetmen: Marissa Rae Niederhauser ve Benjamin Kasulke
Kurgu, Koreograf ve Dansçı: Marissa Rae Niederhauser
Müzik: Jason Staczek
Yapım Şirketi ve Dans Topluluğu: Josephine’s Echopraxia
Yapım Ortağı: Northwest Film Forum
Ülke: A.B.D.
Yıl: 2008
Süre: 19’ 45’’
Katıldığı festival ve Ödüller: Napolidanza, Sao Carlos, Breuil, Saitama, Seattle-WA