AVRUPA’DAN ÖRNEKLER - III

MARIONETTES

Ödüllü yönetmen Daniel Warren’ın bu filmi ‘’İskoç Bale Topluluğu – Scottish Ballet Corp.’’ İle gerçekleştirilmiş olan birçok atölye sonucu oluşan film serilerinden üretilmiştir.Koreografisini Limor Ziv’in yaptığı; kukla karakterleri olan Pieretta ve Puaro esas alınmıştır.

Yönetmen  - Kurgu - Yapımcı : Daniel Warren
Koreograf: Limor Ziv
Dansçılar: İskoç Bale Topluluğu Sanatçıları; Limor Ziv, Daniel Davidson
Müzik: Achinoam Nini
Yapım Şirketi: danielwarren.tv
Yapım Ortağı: İskoç Balesi
Ülke: İskoçya
Yıl: 2007
Süre: 4’ 30”
Katıldığı Festivaller: EDIT2008 Budapeşte 4. Uluslararası Dans Filmleri Festivali

IS THE QUENN GETTING BIGGER? / KRALİÇE BÜYÜYOR MU?

Mal edici sanat biçimi olarak, Kraliçe Büyüyor mu? Almadovar’ın “Kika” adlı filminin bir sahnesinden alınan bir fotoğraf bu filmi ortaya çıkarmıştır. Görselin alıntılarına odaklanan film kadının yokluğu ile varlığından daha mı çok konuştuğunu inceler. Küçük oda büyük odadan daha fazla şeyi mi ortaya koymaktadır? Bütter Nilsen’in ve hepimizin yaptığı gibi acaba kendimizi ortaya koymak yerine daha çok mu gizliyoruz? Camille Paglia’nın Vajina Monologları’nda tartıştığı gibi... Kadınlığın acımasız ısırığı erkeği zayıflatan ve erkek fiziğini onurlarından be güçlerinden edecek şekilde gerçekleşir. Bittger Nielssen’in kadının erkeğin gücünü kaybettirici eğilimleri sonucu erkek geriye doğru yolculuğa çıkar ve azalır.

Kika fotoğrafının adaptasyonunda, kadın esas elemant olarak kullanılır; bir erkek figürü tarafından zorlanarak diz çöktürülmüş ama olmadığı şeyin çekiciliğinde kaybolmuş bir figür olarak kadın. Eğer böyle ise, bu kadındaki kader anlayışı güçleniyor mu? Kadının olmadığı figür: güzellik, bir silfid, bir balerin... Kraliçe Büyüyor mu?
Büttger Nilssen bize sırtını döner ve sorusunu istemsizce sorar: Ben mi küçülüyorum?

Yönetmen: Mari Vistven
Koreograf - Yapımcı: Henriette Pedersen
Dansçılar: Anne Guri Tvedt, Erlend Samnoon, Beata Kretovicova
Müzik: Bjorn Torske
Yapım Şirketi: Nartmanstiftelsen
Yapım Ortağı: BIT-Teatergarasjen
Ülke: Norveç
Yıl: 2002
Süre: 5’ 25”
Aldığı Ödül:

THREE’S A CROWD

Hem Tango hem de kontakt doğaçlama unsurlarına dayanan düet, birbirine çekimi olan iki kişinin fiziksel risk alarak bedensel etkileşimleridir. Sanki oyunlarla sürdürülen iletişim birbirlerine karşı olan farkındalıklarının ve güçlerinin denenmesi gibidir. Tek bir seferde kesilmeden çekilen filmde, kamera da dansın bir parçası ve aktif beden halini almıştır.

Yönetmen – Kurgu - Yapımcı: Andy Wood
Koreograf: Gaby Koch
Dansçılar: Gaby Koch, Francesco Schiano
Müzik: Earth Wheel Sky Band
Yapım Şirketi: Sound Alibi Productions
Ülke: İngiltere / Almanya
Yıl: 2007
Süre: 4’ 48”

YANTRA

‘’Yantra’’ aslında ‘’enstrüman’’ demektir. Yantra geometrik tasarım ve meditasyon, konstranstrasyon için oldukça etkili bir araçtır. Zaman içerisinde zihnin boşalması ve sessizleşmesiyle, maddede değerini kaybeder.

Yönetmen – Kurgu - Yapımcı: Tamas Toth
Koreograf-Dansçı: Dora Meneeaksi Bittner
Müzik: Classical
Yapım Şirketi: Tomart
Yapım Ortağı: Hungarian Motion Picture Foundation
Ülke: Macaristan
Yıl: 2009
Süre:  17 ‘

 

LALLA ROMANO WINTER IN ME / LALLA ROMANO İÇİMDEKİ KIŞ

İtalyan yazar Lalla Romano’nun en şiirsel işlerinden birinin kış teması üzerinden okunması. 

Genelde sübjektif olan kamera bu içe bakışa biraz rahtsızca eşlik eder. Sanki Lalla Romano’nun tüm kışlarından geçen, özellikle hayatı değiştiren bir kıştan geçen nefesi gibi, bir kavşakla yüzleşen birinin tereddüt etmesi gibi yazı için renkleri arkasında bırakarak...

Bu kış, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Cueno’dan ayrılmak zorunda kaldığında, Lalla Romano hayatına ve düşüncelerine hakim olan Flaubert ve Delacroix’yı tercüme eder. 

Flaubert, Delacroix ve Lalla Romano bu belgeselde sadece tarihsel figürler olarak değil karakterler olarak da yer alır. Lalla Romano’nun Fransız ustalarla yaptığı bu hayali diyalogta Flaubert’in üç hikayesinden ve Delacroix’nın Günlüklerinden gelen şarkılarla karışan şiirler, romanlar ve görüşmeler Lalla Romano’nun bilincinin onlarla buluşarak tek bir akıntıda birlikte ilerlemesidir. Üçüncü bir usta da Elias Canetti’dir. Canetti’nin defterlerinden sessizlik, müzik ve hafıza üzerine notlar yer alır. Dördüncü ve belki de Lalla Romano’nun en önemli ustası Joseph Joubert’in düşünceleri de Fransızca olarak alıntılanır.  

Belgesel Lalla Romano’nun altmış yıllık çalışmalarının ürünü olan yazıların, babasının yüzyıl başında Cuneo’da çektiği fotoğrafların ve yirmi yıllık ressamlık kariyerinin ürünü olan tabloların kolajından oluşmaktadır. 

Video’da dört kadının sesini duyarız. Lalla Romano’nun yanında onun şiirlerinin besterlerini seslendiren üç oyuncu onun ustaları ile olan ilişkisini canlandırır ve yorumlarlar. Erkek sesi ise Joubert’i yansıtır.

Yönetmen - Kurgu: William Farnesi
Koreograf: Enrica Brizzi
Dansçılar: Ivana Messina, Leonieke Toering, Valentina Mion, Cristiana C
Müzik: Ivano Ferrato, Daniele de Luca
Yapımcı: Associazione Amici di Alla Romano
Ülke: İtalya
Yıl: 2008
Süre: 57’
Katıldığı Festivaller: Bellaria Film Festival 2009 (İtalya), Ecofilms of Rodos 2009