Königskinder / Kralın çocukları
Açılış Filmi

Uluslararası birçok festivalde gösterime girmiş ve Avrupa’da da sinemalarda gösterilmiş olan bu eser sağır bir genç çocuk ile artık söyleyecek hiçbir şeyi kalmamış bir dansçının hikayesidir. İtalya'nın küçük bir kentinde geçen hikaye, duymak ve hareket etmenin keyfi, işaret dilinin güzelliği ve iki farklı kültürün anlaşması üzerine oldukça etkileyici bir dans filmidir. Sağırlar da dans edebilir…!

Neredeyse tek bir kelime konuşulmadan geçen filmi, fiziksel sinema diye tanımlamak yerinde olur.

Koreografisi Sasha Waltz Toplulugu-Berlin dansçısı, Juan Kruz Diaz de Garaio Esnaola'ya, orijinal müzik kompozisyonları  ise Patricio Wang'a aittir.

Yönetmen: Lutz Gregor
Koreograf: Juan Kruz Diaz de Garaio Esnaola
Müzik: Patricio Wang
Dansçı ve Performansçılar: Juan Kruz Diaz de Garaio Esnaola, Walid Agoune, Liane Stephan, Jean-Luc Yerlès, Thomas Falk, Olivier Schetrit
Kamera: Michael Ole Nielsen
Ses: Wolfgang Rixius
Kurgu: Verena Neumann
Yapım: Contact Film, Köln
Süre: 70’
Format: 35 mm renkli 1:1.66

Katıldığı Festivaller ve Ödüller

Festival Max Ophüls Preis Saarbrücken, 2002
Mostra Video Danca, Barcelona 2001
Dance on Camera, New York 2002
Deaf Way II festival, Washington 2002
Deaf in the Picture Amsterdam 2003
Napolidanza, Neapel 2003
30. Festival International du Film Indépendant Brussels 2003
(sinematografik tema ve dil ödülü)
7th Disability Film Festival, London 2005
Emile Cantillion Ödülü
“TOMORROW’S CINEMA” / Yarının sineması Ödülü.
Olağan standartların üzerinde yenilikçi temalar ve sinematografik dil oluşturmak isteyen yönetmen ödülü

* Yazar ve yönetmen Lutz Gregor 1952 yılında Berlin’de dünyaya gelmiştir. Eğitimini Almanca ve politika bilmi üzerine tamamlayan Gregor, o günden bu yana ‘’Medya Eğitimi’’ konusunda çalışmaktadır. 1983’den bu güne özellikle dans ve film alanında televizyonlar için bağımsız film yapımcısı olarak üreten sanatçı, deneysel belgeseller ile kendini kanıtladıktan sonra dans videosu filmi üzerine yoğunlaşmıştır. Dansa olan hayranlığını ilk belgesel çalışmalarının hemen ardından farketmiştir.

Dansın dışavurumculuğunu birçok filminde işleyen ve uygulayan Gregor, bu duruşunu daha ileriye götürmek üzere sürekli çalışmaktadır. Juan Kruz Diaz de Garaio Esnaola ile yarattığı ‘’Königskinder adlı filmi, ‘’Billly Eliot’’ ve ‘’Dancer in the Dark / Karanlıktaki Dansçı’’ filmlerindeki gibi dans ve filmin oldukça sıradışı ve başarılı yoğunluğuyla paralellik göstererek sonuç vermiştir. Lutz Gregor’un filmleri arasında  ‘’The Wall’’ (Die Mauer, kısa dökümantasyon, 1986), ‘’Der Gehaengte im Garten der Venus’’ (kısa film, 1988), ‘’Angelus Novus’’ (1991), ‘’Kontakt Triptychon’’ (1992) – ‘’Grand Prix Vidéo Dance Paris’’ festivalinde sinematografi ödülü, 1992 ve ‘ (2001). Bazı dans filmleri de Gregor’un kendi dans çalışmaları ve kontakt doğaçlama sonucunda ortaya çıkmıştır.

* Koreograf, dansçı ve Königskinder’deki baş aktör Juan Kruz Diaz de Garaio Esnaola 1966 yılında Barselona’da doğmuştur. Hayatını uluslararası başarılarıyla önemli dans topluluklarında çalışarak sürdürmektedir.  Londra’daki fiziksel tiyatro topluluğu DV8 ile dans etmesinin yanı sıra halen dünyaca ünlü, Berlin’deki dans tiyatrosu topluluğu Sasha Waltz’in aktif üyesidir. Juan Kruz Diaz de Garaio Esnaola, geçtiğimiz yıllarda da ülkemize gelmiş olup Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi Modern Dans Bölümü’nde misafir sanatçı olarak eğitim vermiştir.